
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Voltage Supervisory |
| Number of Elements | 2 |
| Output Type | Active Low, Push-Pull |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 725 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Accuracy | 3 % |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Max Supply Current | 50 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Watchdog Timer | Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Undervoltage Threshold | 2.93 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 3139
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63110
Ext.Price$0.63110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63110 | $0.63110 |
| 10 | $0.51149 | $5.11490 |
| 25 | $0.45279 | $11.31975 |
| 50 | $0.40083 | $20.04150 |
| 100 | $0.35483 | $35.48300 |
| 300 | $0.33677 | $101.03100 |
| 500 | $0.31962 | $159.81000 |
| 1000 | $0.29973 | $299.73000 |
